Danube Open 2007- ITSF Master serie

18.03.2007

17.-18.3. se uskutečnil v Linzi v Rakousku turnaj série Master. Na 20 stolech Garlando odehrálo turnaj 154 jednotlivců, 102 dvojic , 43 ženských jednotlivkyň, 22 ženských dvojic, celkově 260 účastníků, což byl nárůst o 100% oproti loňskému roku. Dalšími disciplínami byly Mixy a Rookie Doubles.

Karolína Holá a Radim Obert byli jediní zástupci FSSK na tomto turnaji. Jejich cílem bylo získat co nejvíce zkušeností a srovnat schopnosti se zahraničními hráči. Nakonec se jim skoro v každé disciplíně podařilo vyhrát minimálně jeden zápas a v žádném se jim nestalo, že by byli neplnohodnotnými soupeři. V mixech, kde hrála po celou dobu Karolína jako útočník, prohráli své zápasy až ve třetím legu a to o jeden nebo dva góly. Radim jako obránce podržel svoji začínající útočnici seč mohl. Druhý den už se dostavila absolutní únava a výkonnost šla dolů, ale i tak se nebylo za co stydět.

Účast světových hráčů byla silná- Pappas, Atha, Di Paolo, Reszler, Suvajac a další. Kdo chyběl byli Collignon a Allalou. Největším překvapením se stala asi výhra Markuse Rosickeho v open singels, kde dvakrát v celku s přehledem porazil Billyho Pappase a vrátil mu tak porážku z ITSF Pro Tour v Polsku.

Z českých hráčů, kterých se dostavilo neuvěřitelných skoro 40, nejvyššího umístění dosáhl Ladislav Křepela, který byl nejlepším Čechem v jednotlivcích- 17.místo- a v open dvojicích s Janem Zavoralem, kdy je vyřadila dvojice Suvajac- Reszler ve zcela vyrovnaném zápase a tak jejich konečné umístění získalo podobu číslo 9. Překvapením se stalo 13.místo Petra Pražáka s Janem Kovaříkem v Open Doubles.

Organizace byla chvílemi zmatená, ale po pravdě se není čemu divit, 260 účastníků na 20 stolů je víc než moc. Díky tomu se i přes rychlé nasazování na stoly přestalo hrát první den až ve 2 hodiny ráno. Pořádání Rookie disciplín je dobrý nápad, je to možnost, ať si zahrají i výkonnostně ne nejsilnější hráči, kteří na nejvyšší příčky v Open disciplínách zatím nemohou myslet. Nijak to ale nesnižuje jejich úsilí a snahu vyhrát a je chybou, že i když startovné je srovnatelné s jinými kategoriemi, tak ceny jsou nulové neboli žádné. Rakouské TFBO mělo problémy i ITSF pravidly, protože tento turnaj byl první, který se podle nich na území Rakouska hrál a tak hned po začátku se objevily nesrovnalosti v překladu z angličtiny do němčiny a tak musel být německý překlad anulován a předlohou se stala původní anglická verze. V tomto ohledu se očekávají zmatky i u nás, tak se máme na co těšit.

Do příštího roku organizátoři přislíbili, že už s nárůstem počtu účastníků budou počítat a připraví se třeba i na 500 hráčů. Snad i znalost ITSF pravidel se příští rok stane samozřejmostí nejen v Rakousku, ale ve všech členských zemích ITSF. A hlavně za rok bude česká účast potažmo hráčů z FSSK ještě větší a výsledky ještě lepší.

Karolína Holá