II.Czech Masters

01.04.2007

II.Czech Masters

Ve dnech 30.3. a 1.4. se konal v tělocvičně ZŠ Meteorologická v Praze- Libuši unikátní multitable turnaj. Pod záštitou Jana Zavorala měli hráči možnost porovnat své kvality na stolech Bonzini, Garlando, Rosengart a Tornado. Kromě 5 Rosengartů byly k dispozici od každého typu stolu 4 kusy. Sobota byla vyhrazena soutěži dvojic a neděle soutěži jednotlivců. Hrací systém byl předem dán a to tak, že každá dvojice (popř. hráč) zvolila svůj domácí stůl pro turnaj. Zápas se odehrál po jednom legu na domácích stolech obou soupeřů a v případě nerozhodného stavu se losovalo ze zbylých dvou stolů. Ještě dodám, že se hrál klasický DKO pavouk na dva vítězné legy do 6 o jeden.

V Open Doubles (31) zastupovala FSSK dvojice Petr Plasgura- Radim Obert. Jako domácí stůl jsme si zvolili Bonzini, na kterém jsme chtěli zúročit přípravu a také zkušenosti z ligy. Po úvodních dvou vítězných zápasech, jsme se potkali s dvojicí Křepela- Šipkovský. Obě dvojice zvolily jako domácí stůl Bonzini, tudíž byla možnost volby pro tento zápas domácí stůl změnit. Rozhodli jsme se pro Garlando, což se nakonec ukázalo jako správná volba. První leg jsme vyhráli 6:5, druhý na Bonzini prohráli 1:6 a tak se losoval stůl pro rozhodující leg. Na Tornadu jsme soupeři dokonale oplatili těžkou prohru ze druhého legu a po soustředěném výkonu zvítězili 6:0. Klíčový zápas o postup do finále pravé strany bohužel poznamenal Radimův výpadek a tak se po výsledku 6:3 (B) a 6:5 (G) radovala slovenská dvojice Horčiak- Klobušník. Vlevo jsme nejprve vydřeli výhru nad Matysem a Talinou, abychom nakonec v třílegové bitvě podlehli Mádlemu s Nykodymem. Konečné 4. místo je rozhodně úspěchem. Příjemně jsme překvapili sami sebe výkony na Tornadu, zato volba domácího stolu nesplnila naplno svůj účel a spíše jsme se na Bonzini trápili. Jednak díky vlastní neschopnosti a také proto, že stoly této značky se postupem dne stávaly hratelnými méně a méně. Z vítězství se radovali Jan Zavoral s Tomášem Pospíšilem, druhé místo brali Jozef Horčiak a Tomáš Klobušník a třetí se umístili David Mádle a Vojta Nykodym.

Do nedělních Open Singles zasáhla do hry mezi 29 hráči také Karolína Holá a svými výkony opět potvrdila kvalitativní vzestup své hry, když sehrála na různých typech stolů dva velmi vyrovnané zápasy. Radim po jedné výhře napravo narazil na slovenskou naději Matúše Benka. Po boji podlehnul na Bonzini 6:5 a poté 6:3 na Garlandu. Nalevo mu vystavil stopku hned v prvním zápase Petr Pražák. Výbornou hrou i výsledkem se prezentoval Pepé. Ve třetím zápase napravo porazil Vojtu Nykodyma a hned v dalším kole také Jana Zavorala. Ve finále pravé strany se utkal se Zdeňkem Krchňákem, na kterého bohužel nestačil. Ve finále levé strany se opět utkal s Janem Zavoralem, kterému tentokrát po velké bitvě podlehnul. Třetím místem potvrdil pozici jednoho ze tří nejúspěšnějších hráčů víkendu. Vítězem soutěže jednotlivců se stal Zdeněk Krchňák.

Organizace turnaje byla zvládnuta na jedničku a totéž se dá říci o výběru hracího místa. Menší problém nastal se stoly. O Bonzini jsem se zmínil už výše, ovšem na soutěž jednotlivců byly tyto stoly připraveny mnohem lépe. Zádrhelem se ovšem staly Garlanda. K dispozici sice byly 4 úplně nové stoly, ale jelikož se jednalo o hospodské verze (namísto turnajových) s pružinami místo gumových dorazů, vyšším mantinelem atd., dost hráčů mělo problémy. Nakonec se ovšem všichni dokázali přizpůsobit i když na úkor kvality své hry. Na jinak výborném turnaji se jednalo o jedinou, zato významnou kaňku.

Turnaj celkově opravdu vydařil. Přínosem byla účast čtyř slovenských dvojic, které měly rozhodně co nabídnout. Konfrontace na více typech stolů je výborným měřítkem kvality jednotlivých hráčů. Nejlepší hráči na světě jsou přeci také největšími univerzály.

Radim Obert