IX.Mistrovství České republiky 2007

15.04.2007

IX.Mistrovství České republiky 2007

13.-15.4.2007 se konalo v Kulturním domě v Kladně Mistrovství České republiky ve stolním fotbale. Mistrovský titul se dal získat v pátek v Penaltách (88) a v Goalie War (91), v sobotu v soutěži dvojic (95) a v neděli v kategorii jednotlivců (99). Zároveň zde bylo odehráno další kolo Českého poháru žen dvojic (16) i jednotlivkyň (22). Přichystáno bylo 20 stolů Rosengart.

Páteční fun disciplíny celý turnaj otevíraly a dávaly možnost hráčům si nejen „nebodovaně" zahrát, ale hlavně si zvyknout na stoly a prostor, ve kterých se turnaj odehrával. V penaltách se Petr Plasgura probojoval až na 5.místo, když porazil hráče jako Jan Zavoral nebo Jozef Horčiak, ačkoliv hned po prvním kole spadl do levé strany pavouka, a Gábina Mertová na 33.místě prezentovala nejlepší výkon FSSK z žen. V Goalie war to byl Radim Obert, který svým 9.místem získal klubový prim v této soutěži.

Nakonec se pátek třináctého dal nazvat dnem Jamala Allalou, který neochvějně vévodil oběma disciplínám.

Sobota se stala časem pro dvojice- jak open, tak ženské. V Ž dvojicích se nedá hovořit o propadáku, ale ani o velkém úspěchu- 7.místo Nikola Plasgurová- Gábina Mertová a 13.místo Karolína Holá s Hankou Sakalovou. Co se ale úspěchem dá beze sporu nazvat je výsledek Petra Plasgury a Radima Oberta v Open Doubles, kde z 95 dvojic skončili na 13.místě ( jako 9.nejlepší česká dvojice), i když nešťastně hned v prvním kole šli do leva. V nedělních Singlech se Péťa dostal ještě o kousek dále- 9.místo ( jako 5.nejlepší Čech ). V ženských jedničkách si nejlépe vedla Nika- 9.místo. Celkově si každý vyhrál průměrně aspoň jeden zápas v každé kategorii a to svým způsobem v dané konkurenci není až tak málo- Nika se potkala jak ve válce brankářů, tak v jedničkách s Pawelem Sielskim, Karolína v jedničkách i dvojicích s Jakubem Svitákem, Radim v jedničkách s Markem Kopnickým atd.

Žádnému hráči se nepodařilo obhájit titul z loňského roku. Vítězství polského dua Sielski- Kubiatowicz překazilo Miroslavu Mlejnkovi s Vojtěchem Nykodymem tažení za obhajobou titulu a stali se tak vícemistry České republiky. V jednotlivcím se stal Mistrem České republiky Maročan s německým pasem- Jamal Allalou.

Samostatnou kapitolou tohoto ITSF Pro Tour je náš mladý člen Jimy ( Martin Čala ), který se poprvé zúčastnil větší foosballové akce. Nadšení a únava jsou dvě nejvýstižnější slova pro jeho působení. Když zrovna nehrál turnajové zápasy, tak si jen tak „pro zábavu" ťukal např. s Jamalem Allalou, Vladem Drábikem a dalšími. I on se mohl přesvědčit, že stolní fotbal je nejen krásný, ale také velmi náročný sport, pokud se dělá poctivě.

Poprvé se organizátorům podařilo, aby se ručička vah přesunula na stranu pozitiv proti negativům. Pozitiva- nové stoly a jejich dostatečný počet, sportovní prostředí, rychlé nasazování, systém hry na 2 vítězné legy ve všech hlavních disciplínách na obou stranách pavouka, samozřejmostí se stala i startovní listina. Jediným podstatným negativem ve srovnání s jinými turnaji ITSF je problematika neexistujících českých zacvičených rozhodčích a to nejen na pravidlech ITSF. Nakonec tak 90% zápasů byl nucen odpískat Palo Kováčik, který jako by toho po celodenním hraní už neměl sám dost, ale nic jiného nezbývalo.

Pokud by se všechny turnaje Áčkové série měly odehrát v podobném duchu, jako MČR, pak by se z foosballu stal brzy regulérní sport i v očích veřejnosti a i klubů jako je FSSK, by tím mohlo vznikat na českém území mnohem více.

Karolína Holá