Český pohár Most aneb kam se posouváme?
10.12.2009
Do třetice všeho dobrého se v tomto případě nepodařilo a myslím, že by se pro Český pohár v Mostu mělo spíše použít pravidlo třikrát a dost. Do turnaje dvojic se na tomto Českém poháru přihlásilo ubohých 35 dvojic, což je nejméně ze všech konaných ČP, jejichž výsledky jsou dostupné na webu ČFO (2005-2009). A to i přesto, že se ČP hrál poprvé systémem FAST, po kterém hráči již dlouhou dobu volají.
Proč nejezdit na Český pohár do Mostu? Při prvním vstupu do RESTAURACE Bristol a prvním vdechnutí perfektní sportovní atmosféry této restaurace se vaše myšlenky obrátí směrem k WC, kde by jste nejraději vyjádřili svůj názor na místo konání již tradičního Českého poháru. Jakmile překonáte první pocity ke zvracení a jdete zaplatit startovné do turnaje, tak těm z vás, kterým není lhostejno, kam jdou vaše peníze, začnete přemýšlet nad tím, že ten Plasgura přece plácal něco o tom, že zvýšení startovného dle kategorií na turnajích “A“ a vyšších má přinést peníze na zkvalitňování právě těchto turnajů. TAK PROČ HRAJEME TURNAJ V TAKOVÉM PROSTŘEDÍ?
Chtěl bych uvést na pravou míru, jak by to mělo fungovat, neboli BANK RADY ČFO.
Z disciplíny OD se vezmou vybrané peníze dle kategorií a odečtou se od nich peníze, které by zaplatili hráči dle starého systému placení startovného v minulých sezónách a rozdíl, který vznikne, se poměrnou částí rozdělí ČFO a Rosengartu. Do Banku Rady ČFO jde z této částky 70%, Rosengart dostane 30%. Další peníze, které plynou do Banku, je 10% ze startovného jednotlivců a dále peníze získané od určitých sponzorů (to, jestli je ČFO vyhledává nebo ne, je jiná otázka). Bank Rady ČFO vznikl na můj návrh ještě za mého působení v Radě ČFO. Hlavní využití Banku má být na zlepšení turnajů kategorie “A“. Konkrétně se peníze mají použít na zlepšení prostředí konání turnaje (pronájem tělocvičen), zaplacení dopravy většího počtu stolů a podobně. Rada ČFO je povinna informovat průběžně během sezóny hráče ČFO o stavu banku a jeho využívání. Odpovědnou osobou za Bank Rady ČFO je Josef Souček. Peníze v Banku narůstají již od Českého poháru v Brně a momentálně by tam měla být hodně slušná částka.
Takže hlavní otázka Českého poháru v Mostu je: „Proč se to hrálo v pajzlu?“. Stalo se. Už se těším na Český pohár (Mistrovství Moravy), který by se měl konat v Havířově, ale to je zákulisní informace, na stránkách ČFO se to zatím nedozvíte. Tělocvičny v Havířově nejsou rozhodně nijak nákladné, takže jsem si jist, že pro tentokrát půjde určitě o sportovní akci, ale možná narazíme na malý problém. Finance z Banku Rady musí schválit Rada ČFO, ale ta už jaksi nemá mandát, protože pan prezident Mareš zapomněl svolat Valnou hromadu, kterou musí svolávat dle stanov jednou za kalendářní rok. Pan prezident Mareš si to vyložil asi podle svého a neuvědomil si, že mimořádná Valná hromada, která byla v červnu, se do této časové lhůty nezapočítává. Nic nového.
Výkony na hospodském Českém poháru v Mostě byly celkem zajímavé. V turnaji dvojic zvítězil Petr Plasgura s Janem Kovaříkem, což bylo dost překvapivé, protože ani jeden z této dvojice nebyl schopen dát gól na méně než 5 pokusů. Na druhém místě skončila zajímavě poskládaná dvojice Aleš Brabenec s Liborem Kodlem, která byla s úspěšností na trojce ještě horší než vítězové. Ve finále byli schopni dát z trojky během tří setů celé 3 góly. Ze třetího místa se mohli zaslouženě radovat Alexandr Velart s Petrem Pospěchem, kteří si za svou bojovnost bronz určitě zasloužili. Zklamáním bylo pro fanoušky v Bristolu až 4.místo domácí dvojice Jan Le s Michalem Kačerem, kteří také doplatili na velice špatnou trojku. V turnaji vypadli brzo i někteří další favorité. Největší překvapení bylo vítězství bronzových Alexandra Velarta a Petra Pospěcha nad Ladislavem Křepelou s Milanem Reljičem. Další zvláštní zápas se odehrál již v prvním kole, kde Martin Douša s Jonášem Pištíkem nestačili na dvojici Jan Zavoral s Petrem Vaňkem. Nezvyklý v tomto zápase byl výkon Petra Vaňka, kterému hra proti Martinu Doušovi sedla jelikož jak všichni víme, Petr má neustále díry na obou tyčích a dobře vykrývá střed brány a naopak nejslabší stránkou Martina je střelba na tyče. A jelikož jsme u Petra viděli i podařené střelecké pokusy, na které jsme zvyklí z dřívějších sezón, bylo překvapení na světě. Další zajímavou dvojici dali dohromady Petr Pražák s Tomášem Kreislerem. Vypadá to, že Náměstí by to mohl Prážovi koučovat i na dalších turnajích. Práža je stroj, ale potřebuje trochu více potrénovat, aby to dostal opět do ruky, a když se k tomu Náměstí naučí aspoň jednu normální střelu bez kilometrového nápřahu, tak se možná můžeme těšit na novou nebezpečnou dvojici. Za FSSK se turnaje OD zúčastnili ještě David Plasgura s Radimem Obertem, kteří podlehli o lepší než 9.místo doslova o vlásek s Adamem Pernicou a Pepou Egerem.
Turnaj jednotlivců se z FSSK podařil nejlépe Davidovi Plasgurovi, který hraje poslední rok juniorskou sezónu a jeho výsledky v open kategoriích naznačují, že přechod do dospěláckých kategorií pro něho nebude problém. David za sebou nechal oba své trenéry. Petr Plasgura obsadil až 17.místo, jelikož už turnaj nebral moc vážně, za což by si zasloužil pořádně pokárat, ale na druhou stranu bez motivace se hraje špatně a jelikož se nepřipravuje na Mistrovství světa do Nantes, tak se není čemu divit. Radim Obert se po delší pauze vrací do tréninkového režimu a se 13.místem může být spokojen. O lepší než 13.místo ho porazil právě David, který v dalším kole těsně podlehl Martinu Doušovi a ukončil turnaj na 9.místě. Turnaj jednotlivců vyhrál nejlepší jedničkář na české scéně Ladislav Křepela. Stříbro po sobotním zklamání z dvojic vybojoval Milan Reljič a na třetí místo se prodral svým agresivním stylem, který platil jak na Martina Doušu tak na Aleše Brabence, Petr Pospěch. Pro Petra to byly dvě bronzové příčky. Nebýt nepodařeného sobotního večera, tak se dalo bavit o Petrě nejlepším turnaji v jeho krátké fotbálkové kariéře.
Turnaj juniorských jedniček ovládl David Plasgura. Pro malý počet juniorů se dvojice ani nehrály.
Disciplína OD se hrála systémem FAST. Konečně jsme se dočkali. A stálo to za to. Turnaj byl absolutně plynulý. Všichni si dobře zahráli a museli bojovat o každý míček. Zápasy byly vyhecované a měly parádní atmosféru. Spoluhráči se navzájem povzbuzovali a ve vypjatých setech se hecovali po každém míčku, což jsem na českém turnaji ještě v takovém měřítku nezažil. Z nepochopitelných důvodů se disciplína OS hrála starým systémem DKO. Není mi známý důvod, proč tak Rada ČFO rozhodla, ale doufám, že z ohlasů po turnaji se příště v TĚLOCVIČNĚ v Havířově opět vrátíme k FASTu.
Na turnaji také nešla přehlédnout aktivita nově vznikajícího portálu www.malesporty.cz , který by měl být spuštěn na začátku příštího roku. Tuto aktivitu má na svědomí Tomáš Kreisler s Lukášem Sedláčkem. Držíme palce!
Hodnocení ČP v Mostu: 3body (hlavně za ten FAST)
Petr Plasgura