David Plasgura 3 krát bronzový na Mistrovství světa!

12.01.2010

David Plasgura 3 krát bronzový na Mistrovství světa!

Na začátku nového roku 7.-10.1.2010 se sjela celá světová špička stolního fotbalu na vyvrcholení sezóny 2009 do francouzského Nantes, kde ITSF pořádala MISTROVSTVÍ SVĚTA jednotlivců, dvojic a týmů. Zvlášť soutěžily ženy, muži, junioři, senioři a vozíčkáři. ITSF musí být se zájmem sportovců o stolní fotbal určitě spokojena, jelikož nárůst soutěžících v jednotlivých kategoriích byl oproti loňskému roku markantní. Do Nantes se sjely reprezentace z celé Evropy, USA, Japonska, Indie, JAR.

Oproti všem Světovým pohárům, které se hrají formou open a může se jich zúčastnit kdokoliv, je Mistrovství světa uzavřeným turnajem, na který se musí hráč kvalifikovat pomoci světového žebříčku (16 top mužů a 8 žen), nebo ho na turnaj musí nominovat příslušný svazový orgán. Dle světového žebříčku se na turnaj kvalifikoval za Českou republiku Ladislav Křepela z 8.místa, světová jednička žen Šárka Holomoucká, z 3.místa Silvie Vávrová a ze 4.místa Pavlína Bartošová.

Shrnutí výsledků:

Junioři

Začněme od těch nejmladších, kde i FSSK mělo své želízko v ohni, Davida Plasguru (18let).

David si Mistrovství světa vyzkoušel už loňský rok, kde vypadl vždy v prvním kole. Za uplynulý rok 2009 udělal obrovský kus práce a zapracoval i na své fyzické kondici a byli jsme opravdu zvědavi, jak na letošním Mistrovství uspěje. David nezklamal a svůj poslední turnaj v juniorské kategorii si opravdu vychutnal. V nejnáročnější disciplíně juniorských jednotlivců (31 soutěžících) se mu podařilo vybojovat bronzovou medaili, což v konkurenci hlavně německých, rakouských a holandských juniorů je obrovský úspěch. V kategorii juniorských dvojic (23dvojic), vytvořil David dvojici s Kamilem Kačerem z Mostecka a oba si připsali na své konto další bronzový kov. A aby těch bronzových nebylo málo, tak v kategorii juniorských týmů přidali čeští junioři ve složení Plasgura, Kačer, Jadlovcová ještě jeden bronz. Pro většinu konkurenčních týmů to muselo být velké překvapení, jelikož českému juniorskému týmu chyběl čtvrtý člen týmu Adam Dominik, který z neznámých důvodů na poslední chvíli zrušil svou účast na turnaji.

David se tak stal se třemi bronzovými medailemi jedním z nejúspěšnějších hráčů turnaje a zároveň se zapsal tučným bronzovým písmem do historie českého stolního fotbalu. Davide DĚKUJEME za vzornou reprezentaci ČR a FSSK a gratulujeme k obrovskému úspěchu! Gratulace patří samozřejmě také Kamilovi Kačerovi, který má ještě jednu juniorskou sezónu před sebou a tak se snad můžeme těšit na další cenné kovy.

Kamil Kačer soutěžil také v kategorii jednotlivců, kde se celou dobu pohyboval mezi 16 nejlepšími, ale bohužel závěr kvalifikace nezvládl a propadl se na 18.místo, což na postup těsně nestačilo. Podobně dopadly i další dvě české juniorské reprezentantky Lenka Šárková (16let) a Hana Jalovcová (15let), které se zuby nehty držely na postupové pozici, ale v závěru kvalifikace klesly na 18. příčku a do vyřazovacích bojů se neprobojovaly.

Mužské jedničky

V mužských kategoriích bylo největším zklamáním vypadnutí Ladislava Křepely již v kvalifikaci v kategorii jednotlivců. Láďa pokazil začátek kvalifikace a pocítil, že na turnaji takového kalibru se podobné zaváhaní neodpouští. V závěru zabojoval a chvílemi to vypadalo, že se mu to podaří ještě napravit, ale 30.místo z 54 soutěžících (postupovalo 28) na postup nestačilo. Kvalifikaci mužských jednotlivců zvládl nejlépe Martin Douša, který postupoval do vyřazovacích bojů ze 14.místa. V prvním kole nestačil na Romana Benze z Rakouska. Dalším jedničkářem v akci byl Vojtěch Nykodym, který na rozdíl od Ládi utekl v kvalifikaci hrobníkovi z lopaty, což ale v důsledku znamenalo, že v prvním kole půjde na 3.nasazeného Roba Athu z Anglie. O překvapení se nám Vojta nepostaral. O to se nám v této disciplíně postaral mladičký američan Ryan Moore, který ve finále s velkou převahou přejel “neporazitelného“ Frédérica Collignona z Belgie. Třetí místa obsadili Tony Spredeman (USA) a Robert Atha (GBR).

Mužské dvojice

Ladislav Křepela a Vojtěch Nykodym šli do turnaje jako nasazení a tak je v prvním kole čekal celkem schůdný soupeř v podání polské dvojice Pobozy, Szustak, se kterou si naši kluci poradili. Jejich cesta pavoukem byla hratelná až do semifinále, bohužel ve druhém kole prohráli velice vyrovnanou bitvu s holandskou dvojicí Habets, Starren v pátém rozhodujícím setu 6:4. Kluci obsadili pěkné 9.místo. Top 10 se počítá!

ČR měla ve hře ještě druhou dvojici- Pepu Egera s Martinem Doušou. Ti ovšem pokazili kvalifikaci, ze které sice postoupili, ale až z posledního místa, což znamenalo jasné první kolo proti Frédéricu Collignonovi. Takže této druhé dvojici patří 17.místo.

O překvapení se tady opět postarali reprezentanti Spojených států amerických Gummeson, Mcmillin, kteří nedopřáli Frédéricovi Collignonovi ani jednu zlatou medaili. Na třetí příčce se umístili Larry Crowder, Bruce Nardoci (USA) a Robert Atha, Joe Hamilton (GBR).

Mužský World Cup

Za mužský reprezentační tým nastoupili: Ladislav Křepela, Martin Douša, Vojtěch Nykodym, Libor Kodl III., Josef Eger, Adam Pernica, Petr Pospěch, Alexandr Velart.

V kvalifikační skupině potvrdili naši roli favorita a s přehledem porazili jak Japonsko, tak Spojené arabské emiráty. Cesta ve vyřazovacích bojích byla ovšem krutá. To věděli naši reprezentanti hned po vylosování skupin. Pokud by postoupili z druhého místa, šli by v prvním kole na Francii, což by byla sebevražda, jelikož naši měli jako domácí stůl právě Bonzini. Z prvního místa postup nevypadal o nic lépe. V prvním kole si naši poradili s Itálii a ve druhém kole šli na USA. Zápas jsme měli možnost sledovat on-line. Jediný vítězný set vybojoval pro ČR Martin Douša na Bonzini proti Billymu Pappasovi, jinak se dalo hovořit o silné převaze USA. Američané potvrdili roli favorita turnaje. Zaslouženě obhájili titul, když si ve finále poradili s domácí Francií. Bronz získalo Rakousko a Belgie. 5. místo pro ČR je vylepšení výsledku oproti loňskému 9.místu, takže si myslím, že se dá hovořit o úspěchu.

Ženské jedničky

Světovému ženskému žebříčku kralují české hráčky. Šárka Holomoucká je světovou jedničkou, takže do turnaje šla jako první nasazená, 3.nasazená byla Silvie Vávrová a 4. nasazená Pavlína Bartošová. Nejlepší výchozí pozice do pavouka nedokázala proměnit v cenný kov ani jedna z českých hráček. Šárka Holomoucká vypadla ve čtvrtfinále s Biancou Moenen z Holandska, což bylo pro většinu z nás velké překvapení. Silvie Vávrová měla těžkou soupeřku již v osmifinále a to sice Tessu Otten-Kerkhof opět z Holandska, které také podlehla. Poslední nadějí byla Pavlína Bartošová, té se podařilo porazit v osmifinále několikanásobnou mistryni Světového poháru na Bonzini Jacquot Estelle. Ve čtvrtfinále na Pavlínu čekal další velký oříšek na Bonzini- Amalie Bremer z Dánska. Na Amalii již Pavlína bohužel nestačila a tak nám vypadla i poslední zástupkyně v této kategorii. Kromě českých favoritek dle světového žebříčku byly do turnaje nominovány českým svazem ještě Tereza Penzová a Andrea Maratová. Od holek se moc neočekávalo. Jely si spíše pro cenné zkušenosti. Postupový klíč v ženských kategoriích byl mírnější než u mužů. Postupovalo 28 z 38 hráček. Andy postoupila z 21.místa a Tereza z 24. místa. Obě se staly lehkou kořistí pro své soupeřky v prvním kole.

Ve finále se potkaly dvě technicky nejvyspělejší hráčky turnaje Sandra Ranff z Německa a Amalie Bremer z Dánska. Ve velice pohledném zápase, které nám ITSF nabídla on-line, zvítězila zaslouženě německá reprezentantka Sandra Ranff. O třetí místo se dělily Ekaterina Atanasova (BUL) a Bianca Moenen (NED). Turnaje se nezúčastnila ani jedna z loňských finalistek Samantha Di Paolo a Verena Rohrer.

Ženské dvojice

V ženských dvojicích jsme měli opět jednu silnou nasazenou dvojici Pavlínu Bartošovou a Silvii Vávrovou, kterým se spolu na světové scéně daří a tak jsme mohli očekávat umístění na příčkách nejvyšších. Na tomto Mistrovství ale nebylo naší ženské výpravě přáno získat medaili. Holky podlehly ve čtvrtfinále francouzské dvojici Anais Noel, Marine Pohl. Druhá ženská dvojice v turnaji Šárka Holomoucká, Andrea Maratová musely projít kvalifikací, což se jim podařilo na 10.místě. Ve vyřazovacích bojích jim vystavily stopku již ve čtvrtfinále dánské hráčky Amalie Bremer, Camilla Lohmann. Finále ovládly hráčky Německa Sandra Ranff, Simone Burkhardt nad francouzskou dvojicí Anais Noel, Marine Pohl. Pro Sandru Ranff to znamenalo DOUBLE a status nejlepší hráčky turnaje. Třetí příčku si dělily Ekaterina Atanasova, Ekaterina Lazarova (BUL) a Christina Fuchs, Liz Hill (USA).

Ženský World Cup

Za ženský reprezentační tým nastoupily tyto hráčky: Šárka Holomoucká, Silvie Vávrová, Pavlína Bartošová, Tereza Penzová, Andrea Maratová, Lenka Šárková.

Ženské družstvo se postaralo o největší zklamání české reprezentace. Po loňském třetím místě, neudělaly v kvalifikaci ani bod. Prohrály se Slovenskem, Belgií i Rakouskem. Slovenky se radovaly z postupu z prvního místa a cestu do finále měly doslova na dlani, ale ku překvapení všech podlehly v prvním kole Anglii, která to nakonec dotáhla přes Holandsko až do finále. Ve finále se z vítězství nad Anglií radovala Francie. Třetí místo patří Německu a Holandsku.

Senioři

Individuální disciplíny ovládli němečtí reprezentanti. Nárůst počtu účastníků byl zřetelný hlavně v disciplínách seniorů. Jedničky hrálo 24 seniorů a dvojice 16 týmů. Obě kategorie ovládl německý reprezentant Ulrich Stoepel, ve dvojicích se svým krajanem a tvůrcem hadí střely Hans-Fiedrichem Kircherem.

Do soutěže týmů se přihlásilo 7 národů, bez českého zastoupení. Největší souboj se dal očekávat mezi Německem a USA. Z vítězství se nakonec radovaly Spojené státy Americké.

Vozíčkáři

Vozíčkáři soutěží jen v kategorii dvojic. Na Mistrovství světa byli zástupci Francie, Itálie a Ruska. Zlato vybojovala italská dvojice Francesco Bonanno, Fabio Cassanelli.

Podrobné výsledky včetně pavouků a fotek najdete na www.itsfworldtour.com