Mistrovství Frýdku-Místku, Karviné a Ostravy středních škol

01.04.2010

Ve dnech 23.3. až 25.3. uspořádal náš sportovní klub tři juniorské turnaje v Moravskoslezském kraji. Turnaje se hrály na 9 stolních fotbalech. Soutěžící měli jedinečnou možnost vyzkoušet si stejný systém turnaje, jaký se používá na Světových pohárech a všech větších fotbálkových turnajích, tzv. systém FAST. Turnajů se celkem zúčastnilo 204 juniorů z 19 škol.

Jak vypadá turnaj hraný systémem FAST?

Každá dvojice dostane před začátkem kvalifikace papír (skupinu), na kterém má určitý počet kvalifikačních zápasů. U každého zápasu je napsané v kolik hodin, na kterém stole a proti komu hraje daný zápas. Takže každá dvojice má perfektní přehled o tom kdy a kde má být. Skupina zápasů na papíře se nehraje systémem každý s každým, dvojice jsou do všech skupin rozděleny náhodně. Všechny výsledky kvalifikačních zápasů všech skupin se seřazují do jediného pořadí podle následujících kritérií: počet vítězství, skóre (počet skórovaných gólů – počet inkasovaných gólů). Právě díky skóre se musí bojovat o každý míček, protože je velký rozdíl, zda prohrajete 0:7 (skóre -7) nebo 6:7 (skóre -1). Když se do turnaje přihlásí např. 50 dvojic, tak z kvalifikace postoupí jen 32 do vyřazovacích bojů a právě tady může jediný gól rozhodnout, zda budete v konečném pořadí kvalifikace 32. nebo 33. Po kvalifikaci následuje klasický vyřazovací pavouk, kde 1. z kvalifikace hraje proti 32. atd., takže i z těchto důvodů je dobré se v kvalifikaci umístit co nejvýše. Po celou dobu kvalifikace můžou hráči sledovat své výsledky a průběžné pořadí na monitoru, kde se všechny data aktualizují při zadání každého výsledku, takže hráči mají dokonalý přehled o tom, jak si vedou v turnaji.

Největší radost nám udělalo právě úspěšné použití systému FAST, který se osvědčil na 200%. Loni jsme se při organizaci podobného turnaje klasickým systémem skupin “prali“ s hráči, kteří po dvou prohraných zápasech chtěli odstoupit z turnaje. FAST si s tímto problémem poradil úžasně a za celé tři turnaje jsme podobný problém nemuseli řešit. Hráči byli díky přesně stanoveným časům zápasů a sledování pořadí kvalifikace na monitoru v neustálém napětí a snažili se vybojovat každý bod, aby se posunuli v pořadí co nejvýše. Všichni bojovali o každý míček naplno a turnaj byl i v kvalifikaci plný emocí. Gesta vítězných i poražených dvojic byla vypjatější, než jsme na to zvyklí z největších evropských turnajů, ale i ty nejvyhrocenější zápasy končily sportovním podáním ruky a hodně často dalšími gesty uznání vítěze, což nás organizátory hřálo u srdce.

Mistrovství Frýdku-Místku středních škol

Ve Frýdku-Místku jsme loni organizovali 0.ročník turnaje středních škol ve stolním fotbale, takže většina škol a studentů již vědělo, že jde o zajímavou sportovní akci, a tak se nebáli a přišli i tento rok. Velké poděkování na úvod patří Střední průmyslové škole Frýdek-Místek, která nám opět poskytla prostory pro pořádání dalšího ročníku turnaje středních škol ve stolním fotbale. O pohár pro nejlepší školu z Frýdecko-Místecka přišlo soutěžit 88 juniorů z 9 škol z okolí Frýdku-Místku.

V kvalifikaci si každá dvojice zahrála 6 utkání na jeden vítězný set do sedmi gólů. Ze 44 dvojic postupovalo do vyřazovacích bojů 32 nejlepších dvojic. Takže boj o poslední postupové příčky byl vyhrocený do poslední chvíle. Po kvalifikaci jsme měli pro všechny přítomné velké překvapení. Exhibici nám přijel udělat jeden z nejlepších hráčů světa- Pavol Kováčik (víkend po turnaji získal titul Mistra ČR). Palo byl z celé akce pozitivně naladěn, takže i do exhibice dal vše a mladí hráči se měli na co koukat. Exhibicí ale překvapení nekončilo. Každá škola si mohla nominovat jednoho zástupce do FREESTYLOVÉ disciplíny. Soutěžící v této disciplíně dostali příležitost ukázat své nejlepší triky a tříčlenná porota včele s Pavolem Kováčikem nám ohodnotila jednotlivé soutěžící. Vítězem FREESTYLOVÉ disciplíny se stal Tomáš Kmínek z Gymnázia Petra Bezruče. Po malém freestylovém rozptýlení jsme pokračovali v hlavním turnaji, kde se hrálo na dva vítězné sety do šesti gólů. Ze třetího místa se po velkém boji radovala dvojice Michal Hlaváč - Štěpán Slezák ze Střední školy oděvní a obchodně podnikatelské. Na stříbrné příčce skončila dvojice Jan Fejkus - Miroslav Bubík ze Soukromé střední podnikatelské školy. Pohár pro vítěznou školu vybojovala dvojice Filip Kulhánek - Pavel Janulík ze Střední školy elektrostavební a dřevozpracující. Vítězům gratulujeme!

Mistrovství Karviné středních škol

V Karviné šlo o první fotbálkovou akci a tak byl velký problém prezentovat stolní fotbal jako sport. Pozvánky na turnaj nikdo nebral moc vážně. Ale nakonec díky samotným hráčům, kteří si vytvořili parádní sportovní atmosféru, se turnaj vydařil nad naše očekávání. Velké poděkování patří panu magistrovi Kunčíkovi a Střední průmyslové škole Karviná, která nám poskytla na turnaj nádhernou tělocvičnu a umožnila nám v Karviné prezentovat stolní fotbal jako sport! Turnaje se zúčastnilo 52 soutěžících ze 4 škol.

Menší účast 26 dvojic nám umožnila, že si každá dvojice zahrála ve skupině 8 zápasů. Vyřazovacího pavouka jsme nastavili na 32 dvojic, takže z kvalifikace postupovali úplně všichni do vyřazovacích bojů. Atmosféru ovšem kvalifikace neztratila. Hráči hráli každý zápas naplno a snažili se získat co nejlepší postavení v průběžném pořadí, aby měli co nejlepší výchozí pozici do pavouka. U monitoru s průběžným pořadím bylo neustále narváno. O atmosféru se také postarala početná divácká kulisa domácích hráčů.

Po kvalifikaci jsme opět zorganizovali exhibici, ve které měl tentokrát hlavní roli Radim Obert. Pro velký úspěch jsme zopakovali FREESTYLOVOU disciplínu. Každá škola si zvolila dva zástupce a ti nám předvedli své nejlepší triky. Porotu nám vytvořili tři dobrovolníci z publika, kteří zcela správně za vítěze vybrali Vojtu Lagana ze Soukromé střední školy Třinec. Turnaj se nám přehoupl do vyřazovacích bojů, kde se dala atmosféra opět krájet. Díky velkému prostoru se kolem stolů vytvářely početné hloučky diváků, kteří hnali své favority k vítězství. Pohár pro vítěznou školu a zlaté medaile suverénně vybojovali Vojtěch Lagan – Ondřej Olšiak ze Soukromé střední školy Třinec. Stříbro získala dvojice Daniel Kovalovský – Roman Hollein z Karvinského gymnázia a bronzovou příčku obsadila domácí dvojice Marek Monczka – Slávek Mlotek ze Střední Průmyslové školy Karviná. Vítězům gratulujeme!

Mistrovství Ostravy středních škol

Maratón turnajů se třetí den přesunul do Ostravy na Střední odbornou školu AHOL, které patří taktéž velké díky za příjemnou spolupráci. V Ostravě jsme se potýkali s podobnými problémy prezentace turnaje jako v Karviné, jelikož šlo taktéž o první ročník, takže do poslední chvíle nebylo jasné, kolik soutěžících dorazí. Jakmile jsme ukončili registraci a na monitoru se objevilo 32 registrovaných dvojic tzn. 64 účastníků z 6 škol, tak nám spadl obrovský balvan ze srdce a poslední turnaj jsme si mohli jako organizátoři pořádně užít. Úžasná sportovní atmosféra, kterou si hráči vytvořili, kdy se po vítězných zápasech nosili po tělocvičně a plácali si se svými spolužáky a doprovody, byla pro nás největší odměnou za náš pětidenní organizační maratón.

V kvalifikaci si každá dvojice zahrála 7 zápasů a do vyřazovacího pavouka postupovalo všech 32 dvojic. Kvalifikace měla opět obrovský náboj a hráči po každém nahlášeném výsledku stepovali před monitorem a čekali, kam se v průběžném pořadí posunou. Po kvalifikaci jsme tradičně zorganizovali krátkou exhibici s Radimem Obertem. Poté následovala FREESTYLOVÁ disciplína, do které se soutěžícím moc nechtělo a tak jim předskokana udělala naše juniorka z FSSK Kristýna Krčmářová. Nakonec se pár dobrovolníků našlo a vítěznou trofej pro nejlepšího FREESTYLISTU získal Martin Vlček ze Střední školy společného stravování. Ve vyřazovacích bojích nedala nikomu šanci Střední průmyslová škola stavební, jejíž studenti získali všechny cenné kovy. Na bronzové příčce se umístila dvojice Lukáš Schubert – Jan Složil, stříbro získala dvojice David Brus – Adam Stork a zlaté medaile a pohár pro vítěznou školu vybojovala dvojice Ondřej Kubica – Tomáš Waligora. Vítězům gratulujeme!

Na závěr bych chtěl poděkovat všem zúčastněným školám a studentům nejen za účast, ale také za úžasnou atmosféru, kterou na všech třech turnajích dokázali vytvořit. Je to pro nás obrovská motivace, aby byly tyto turnaje příští rok zase o kus lepší!

Veškeré fotky z turnajů najdete na www.fssk.cz v sekci GALERIE. Do konce dubna budeme mít také hotové DVD, na kterém budou všechny fotky a pár minut sestříhaného videa ze všech třech turnajů. Každá zúčastněná škola dostane DVD k dispozici.

VELKÉ poděkování za pomoc při organizaci turnaje patří Radimovi Obertovi, Karlovi Šebestovi, Palovi Kováčikovi, Karolíně Holé, Kristýně Krčmářové, Kateřině Volné, Martinovi Čalovi, Davidovi Plasgurovi, Davidovi Nguyenovi a Janu Zechmeistrovi.