MČR ve víceboji

10.02.2007

MČR ve víceboji

Dne 10.2. 2007 se v ostravském klubu Marley uskutečnilo 2. mistrovství České Republiky ve víceboji. Soutěžilo se zde na 10 stolech Rosengart v pěti technických disciplínách. Byly to 2-ball, D.Y.P., penalty, goalie war a jedničky. Za umístění v jednotlivých soutěžích získali hráči body, které se na konci sečetly a určily konečné pořadí. Zúčastnilo se přes 70 foosballistů.

Velkým zklamáním byla neúčast mnoha hráčů české fotbálkové špičky, čímž značně utrpěla prestiž turnaje. O důvodech jejich nepřítomnosti by se dalo spekulovat. Zastoupeni byli tedy převážně ostravští fotbalkáři, dále pár hráčů z Prahy, z Brna a několik špičkových slovenských hráčů.

Celkovým vítězěm se stal slovenský reprezentant Marek Vaňous (Junior), následován reprezentačním kolegou Palem Kováčikem (Rohlík), který doplatil hlavně na výpadek v penaltách. Třetí se umístil pražský hráč Lukáš Hruška (Lucas). Poněkud překvapivě, ale rozhodně ne nezaslouženě.

Barvy FSSK na turnaji zastupovali Nikola Plasgurová, Gabriela Mertová, Radim Obert, Roman Slaný a jedničky si zahrál i Kuba Sviták, který jinak kompletní víceboj neabsolvoval. Přesněji řečeno Kuba si jedničky zahrál a vyhrál. Mezi dílčí úspěchy ostatních rozhodně patří 3.místo Romana Slaného v penáltách, 13. místo Obiše a 17. místo Gábi v soutěži jednotlivců, 9. místo Niki v D.Y.P. ve dvojici s Michalem Herákem a také 13. místo Obišem spolu s neznámým Janem Geršim v 2-ballu. V celkovém pořadí se Kuba díky vítězství v singlech vyšvihnul na 9. místo. Konfrontace v tolika disciplínách je rozhodně do budoucna užitečná.

Jednoznačným posunem od posledního velkého turnaje pořádaného ČFO bylo vyvěšování seznamu přihlášených hráčů před každou disciplínou. Toto by se mělo stát samozřejmostí. Zabrání se tak opakování aféry z posledního českého poháru. Rovněž stoly bych označil za velmi dobře připravené.

Jinak jsou mé dojmy z turnaje velice rozporuplné. Naprosto nevyhovující se mi zdálo hrací místo a jednodenní trvání soutěže. Nazvat prostor klubu totálně zakouřeným, by bylo v některých chvílích milou lichotkou. Největší problém ovšem vidím v tom, že mistrovství nebylo dvoudenní. Sice nevázla organizace co se týče vyhlašování zápasů a na stolech nevznikla hluchá místa, za což je organizátory třeba pochválit, ovšem na jednodenní turnaj by bylo potřeba minimálně dvojnásobného počtu stolů. Jeden den trvání turnaje se podepsal i na hracím systému. Na jeden leg do osmi o jeden na obou stranách, mi připadá mnohdy dosti nevypovídající o kvalitách a připravenosti hráčů. Hlavním argumentem proti je, že hráč, který se věnuje fotbálku a samotnému turnaji naplno, není schopen vydržet v optimální fyzické i psychické formě nějakých patnáct hodin. Hrát finále jedniček ve tři ráno je naprosto extrémní.

Myslím si, že nápad víceboje je výborný, ale příští ročníky je třeba lépe organizačně podchytit. Nepřipadal jsem si absolutně vůbec jako na mistrovství republiky. Chyběl mi na turnaji ten sportovní duch, kterým by tato akce měla oplývat vrchovatě. Je to o tom, že jaký si turnaj udělají samotní hráči, takový ho potom mají.

Kompletní výsledky zde: http://www.foosball.cz/cs/turnaje/

Radim Obert